استاندارد نت کسب برای موفقیت در کسب وکار آنلاین
 
بی شک بدون رویکرد برنامه ریزی شده استاندارد، رسیدن به اهداف مطلوب کسب وکار آنلاین امکان پذیر نخواهد بود  در همین راستا، نت کسب برای اولین بار در کشور یک چارچوب کاری طبق استانداردهای بین المللی  برای توسعه کسب وکار آنلاین سازمان دهی کرده است. این استاندارد از سه مرحله کلی تعیین اهداف، تدوین استراتژی و کنترل عملکرد تشکیل شده است.
 
مراحل اصلی استاندارد کسب وکار آنلاین :
 
اهداف: دلیل اصلی شکست بیشتر کسب وکار ها بویژ کسب وکارهای الکترونیکی،نداشتن هدف وبازده مورد انتظار است.پس ابتدا باید هدفی روشن از بازده مورد انتظار خود داشته باشیم تا استراتژی مناسبی برای فعالیت در این حوزه تدوین کنیم . پنج منفعت گسترده وجود دارد که دلایل یا اهداف بازاریابی الکترونیکی هستند:
 
1- فروش یا رشد فروش : که از طریق توزیع گسترده به مشتریانی حاصل می شود که نمی توان به صورت آفلاین به آنها سرویس داد ویا بصورت آنلاین می توان خدمات گسترده تر و قیمت پائینتر از سایر کانال ها عرضه کرد.
 
اهداف مطلوب: برای مثال دستیابی به ده درصد از فروش آنلاین در بازار ویا افزایش فروش 20 درصدی از طریق کانال آنلاین
 
2- خدمت رسانی (افزودن ارزش) : از طریق دادن منافع آنلاین اضافی به مشتریان یا مطلع کردن آنها از توسعه محصول توسط تعامل آنلاین و دریافت بازخورد.
 
اهداف مطلوب: افزایش تعداد مشتریان فعال با استفاده خدمات آنلاین به میزان 30 درصد و یا افزایش مدت زمان ماندگاری در سایت به میزان 10 درصد(جذابیت)
 
3- نزدیک تر شدن به مشتری : این امر موجب ایجاد یک مکالمه دو طرفه از طریق وب، پست الکترونیک، نظرسنجی و هدایت تحقیق بازار آنلاین از طریق بررسی های رسمی و پایش غیر رسمی اتاق های گفتگو برای یادگیری درباره مشتریان می شود.
 
اهداف مطلوب: رشد پوشش پست الکترونیکی تا 50 درصد پایگاه داده فعلی ویا بررسی 100 مشتری آنلاین در ماه ویا افزایش بازدیدکنندگان بخش انجمن سایت و مرور مباحثه ها به میزان 10 درصد
 
4- صرفه جویی در هزینه ها : از طریق ارتباطات وب و پست الکترونیک، تراکنش های فروش و خدمات برای کاهش هزینه های نیروی انسانی، چاپ و پست حاصل می شود.
 
اهداف مطلوب: کاهش هزینه های بازاریابی مستقیم تا 15 درصد ویا کاهش 10 درصدی هزینه خدمات از طریق سرویس های تحت وب
 
5- توسعه آنلاین نشان تجاری : از طریق آماده سازی یک پیشنهاد و تجربه آنلاین برای مشتریان
 
اهداف مطلوب: بهبود معیارهای نشان تجاری ازقبیل آگاهی از فعالیت ها ، دسترسی به اطلاعات محصولات و علاقمندی به نشان تجاری برای قصد خرید.
 
استراتژی : استراتژی الکترونیکی، رویکرد یک شرکت رابرای رسیدن به اهداف بازاریابی الکترونیکی آن تعریف می کند. تعیین الویت استفاده از کانال های بازاریابی الکترونیکی مثل سرویسهای وب، پست الکترونیک، معرفی به موتورهای جستجو، تبلیغات کلیکی در گوگل و تبلیغات بنری در سایت ها می باشد که در اولین مرحله باید انجام شود و سپس تخصیص بودجه و اعتبار برای دستیابی به هدف تعیین شده (بازده مورد انتظار) باید صورت بگیرد همچنین مراحل انجام کار طبق زمانبندی مناسب در این مرحله تدوین می شود
 
کنترل: اینکه چگونه پی می بریم چه چیزی انجام شده و چه نتایجی داشته کاملا وابسته به اندازه گیری اصولی بازخوردها و نزدیک شدن به اهداف تعیین شده است. مکانیزم های کنترلی به ما می گویند کدام ابزارها بهترین بازگشت سرمایه را به همراه داشته اند وبا یافتن آنچه برایمان کار می کند و آنچه کار نمی کند می تواند در صورت لزوم باعث تغییر تاکتیک ها ویا حتی استراتژی ها بشوند. ابزارهای کنترلی نظیر گزارش گوگل از نرخ جستجوی کلمات کلیدی، نرخ نمایش و کلیک آگهی ها و هزینه آنها ونیز سایر ابزار شامل اندازه گیری تعداد بازدید های سایت، تعداد بازدید های منحصربه فرد، نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری، محبوب ترین صفحات ویا محصولات و سایر سیستم های تحلیل وب برای کنترل ارتباطات، تاثیر ارزیابی نتایج عملیات دربرابر اهداف را نشان می دهد.