بازاریابی الکترونیکی
 
بازار یابی الکترونیکی در قلب کسب و کار الکترونیکی قرار دارد. کار بازاریابی الکترونیکی نزدیک تر شدن به مشتریان و شناخت بهتر آنها، افزودن ارزش به محصولات، گسترش کانال های توزیع و افزایش فروش از طریق اقدامات بازاریابی الکترونیکی با استفاده از کانال های رسانه ای دیجیتال است همچنین شامل استفاده از وب سایت برای تسهیل جذب مشتریان احتمالی، فروش و مدیریت خدمات پس از فروش است. بازاریابی الکترونیکی همانند بازاریابی سنتی، یک روش تفکر و روش قراردادن مشتری در قلب تمام فعالیت های Online است.
به بیان ساده، بازار یابی الکترونیکی، بازاریابی آنلاین از طریق وب سایت ها، آگهی های آنلاین، پست الکترونیکی با هماهنگی کاربر، کیوسک های تعاملی، تلویزیون تعاملی یا تلفن های همراه است این موارد شامل نزدیک شدن به مشتریان، شناخت بهتر آنها و حفظ گفتگو با آنهاست . بازار یابی الکترونیکی گسترده تر از تجارت الکترونیکی است، زیرا محدود به تعاملات بین یک سازمان و ذینفعان آن است، ولی همه فرآیند های مربوط به بازاریابی را شامل می شود. 
این گفتگوی پویا در قلب بازاریابی خوب نهفته است . بازاریابی الکترونیکی در پایگاه داده (مشتریان و مشتریان احتمالی) ساخته شده و جریان ثابتی از ارتباطات بین مشتریان و تأمین کنندگان و خود مشتریان با هم ایجاد می کند. پویا به معنی آن چیزی است که گفته می شود .پویا به معنی صفحات وب ایستا نیست. این یک جریان ارتباطی دو طرفه است (یک بحث مقایسه ای بین مشتری و تأمین کنندگان). به خاطر داشته باشید که بازار یابی الکترونیکی همچنین شامل استفاده از ارتباطات الکترونیکی برای مدیریت فرآیند بازاریابی داخلی و درک بهتر مشتریان، از جمله تحقیق و تحلیل بازاریابی است.
 
 
تحلیل موقعیت را می توان به دو مرحله تقسیم کرد
 
1- مرحله اول تحلیل موقعیت کلی تجارت در بازار بخصوص حوزه وب است .برای مثال یک موسسه آموزش درسهای کنکور در کل تجارتی بالغ است؟ یا در حال رشد است ؟ یا نو پا است؟ تقاضای مشتریان در حوزه آفلا ین و آنلا ین به چه شکل است ؟ وا ینکه نیاز مشتری چگونه مرتفع می گردد؟ اینها مسائلی است که خود صاحب تجارت (مشتری) باید بتواند یک گزارش کلی از آن ارائه بدهد سپس مجمو عه (نت کسب) می تواند با ابزار های وب ،ارزیابی کلی از تقاضای مصرف کنندگان آن محصول یا خدمات بدست آورد که نتیجه بررسی میزان جستجوی عبارات متناظر با آن تجارت در موتور های جستجو،پرتال ها وشبکه های اجتماعی می باشد.
 
2- دومین مرحله تحلیل موقعیت ،عملکرد رقبا وسنجش وضعیت آنهاست.اینکه رقبا خدمات خود را چگونه وبا چه ابزارها و روشهایی برای مشتری ارائه می دهند، اطلا عات مهم وراهکار های موثری در اختیار ما قرار می دهد .
سپس بر اساس این اطلاعات بدست آمده می توان استراتژی مناسبی برای شروع فعالیت آنلاین تدوین کرد. استراتژی الکترونیکی، رویکرد یک شرکت رابرای رسیدن به اهداف بازاریابی الکترونیکی آن تعریف می کند. تعیین الویت استفاده از کانال های بازاریابی الکترونیکی مثل سرویسهای وب، پست الکترونیک، معرفی به موتورهای جستجو، تبلیغات کلیکی در گوگل و تبلیغات بنری در سایت ها می باشد که در اولین مرحله باید انجام شود و سپس تخصیص بودجه و اعتبار برای دستیابی به هدف تعیین شده (بازده مورد انتظار) باید صورت بگیرد همچنین مراحل انجام کار طبق زمانبندی مناسب در این مرحله تدوین می شود.